23. februāris – padomju armijas un jūras kara flotes diena. Jau skolā bērniem mācīja, ka 1918. gada 23. februārī jaunizveidotā Sarkanā armija devusies cīņā pret vācu karaspēku. Sīkākas detaļas par šīm kaujām gan izpalika, – jo patiesībā SARKANĀ armija kaujaslauku nepameta kā uzvarētāja...
Vai maza valstiņa var starptautiskajā arēnā veiksmīgi aizstāvēt savas tiesības? Teiksiet – tas nav iespējams? Ir gan, un to pierādīja Islandes un Lielbritānijas gadiem ilgais konflikts par mencu nozvejas vietām.
Kaut gan T-64 un T-72 skaitās novecojuši, ukraiņi pierāda, ka Aukstā kara laikā tapušajiem tankiem vēl ir kaujas potenciāls.
Tuvcīņas ierocis, kas bija Latvijas jātnieku bruņojumā
Somu nacionālais varonis, kurš viņu valodā runāja – un uzvedās! – kā ārzemnieks. Monarhists, kurš pretojās Somijas karalistes izveidei. Otrajā Pasaules karā – vispirms viņa nicinātā «jefreitora» Hitlera, bet pēc tam ienīstā Staļina sabiedrotais.
1942. gada decembris. Atskatāmies uz Otrā pasaules kara notikumiem, kas norisinājās pirms 80 gadiem
Esam pieraduši, ka individuālos vārdos tiek saukti kuģi, taču arī nosaukumu piešķiršana kaujas tehnikas vienībām militārajā praksē ir zināma parādība, un arī mūsu valsts militārajā vēsturē bruņotās tehnikas vienībām savulaik ir doti individuāli nosaukumi.
Oto Skorceni bija slavenākais Vācijas diversants, kuru sabiedrotie bija iesaukuši par «bīstamāko cilvēku Eiropā». Taču pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados šis pārliecinātais nacists, esesietis un Ādolfa Hitlera atbalstītājs pēkšņi sāka strādāt Izraēlas izlūkdienesta Mossad labā. Kā kaut kas tāds bija iespējams?
Dņepras forsēšana 1943. gada rudenī bija viena no vērienīgākajām šāda veida operācijām visa Otrā pasaules kara laikā.
Paskatoties uz strēlnieku ieročiem, jāsecina, ka pēdējo 70 gadu laikā tie īpaši nav mainījušies. Vai tas nozīmē, ka ieroču konstruktori ir nonākuši strupceļā un neko būtiski jaunu nespēj vairs radīt?
Dodoties kaujā, viduslaiku bruņinieks bija apņēmības pilns varonīgi cīnīties un uzveikt ienaidnieku. Taču allaž viņš prātā paturēja vēl kādu mērķi – censties saņemt gūstā pēc iespējas dižciltīgāku ienaidnieku, lai pēc tam par viņu saņemtu izpirkuma maksu...
Laikā no 1879. līdz 1884. gadam Dienvidamerikas Klusā okeāna piekrastē tūkstošiem cilvēku gāja bojā karā, kura uzvarētāja balva bija guano jeb pārakmeņojušies jūras putnu mēsli.
Raķešu artilērijas zalvjuguns sistēma M142 HIMARS plašu slavu izpelnījās Ukrainas kara laikā, taču tās vēsture ir krietni senāka.
Viens no ievērojamākajiem latviešu astronomiem un metrologiem, Mendeļejeva tuvākais līdzstrādnieks, cilvēks, kurš noteicis, cik ilgs ir uz Zemes valdošais laiks…
Viens no daudzajiem salmiņiem, kas salauza Padomju Savienības mugurkaulu, bija notikumi Polijā. Pret komunistisko valdību vērstie streiki Polijā izvērsās par visas tautas kustību un beigu beigās noveda pie komunistiskā režīma sabrukuma.
Var tikai pabrīnīties, kā mūsu tautiešiem tik lielā skaitā izdevās ieņemt vadošus amatus čekā, bet vēlāk NKVD struktūrās. Bet cik tad īsti viņu bija – šo latviešu čekistu, kādēļ viņi izvēlējās šo ceļu, un kas ar viņiem beigu beigās notika?
Visi esam dzirdējuši par latviešu strēlnieku Kurzemes, Bauskas vai Zemgales bataljoniem un pulkiem, taču mazāk zināms, kā tad tie tika pie saviem nosaukumiem.
Viņš bija leģendārs karavīrs, izcils varonības piemērs un drošsirdības paraugs, patriots, kurš augstāk par visu izvirzīja dzimtenes mīlestību, palikdams nesalauzts arī padomju okupācijas varas soda nometnēs Vorkutā un Mordovijā. Viņu sauca Ernests Laumanis.