Ievadbilde

Kulinārās baudas

Izziniet pasauli caur garšas kārpiņām - nobaudiet Francijas, Itālijas un Skotijas, kā arī Peru, Honkongas un Japānas tradicionālos ēdienus.

Nogaršojiet ķiplokos sautētus gliemežus Francijā vai nacionālo ēdienu Skotijā. Piedalieties tējas ceremonijā, ko papildina dim sum maltīte Honkongā un nobaudiet supersvaigo Peru zivju ēdienu seviči. Cienājieties ar Trusīša maltīti (bunny chow) - ar kariju pildītu maizes klaipiņu - Dienvidāfrikā, sviniet sastapšanos ar Vezuvu, mielojoties ar īstu neapoliešu picu. Atklājiet vairāk par ēdieniem un to baudīšanu.

SUŠI

JAPĀNA

Doties uz Uzlecošās saules zemi un nepagaršot suši ir gluži kā, pamostoties no rīta, nevērt vaļā acis. Suši ir izslavēts Japānas ēdiens no īpaši pagatavotiem rīsiem, ko pasniedz kopā ar jūras veltēm, dārzeņiem un reizēm arī tropu augļiem.

Gatavošanas un pasniegšanas veidi ir dažādi, taču galvenā sastāvdaļa ir šari (suši rīsi), un tradicionālajos suši būtiska sastāvdaļa ir arī jūraszāle. Japānā populārākajam suši pievieno maguro nigiri (plāni sagriezts tuncis), ika nigiri (kalmārs) sake nigiri (jēls lasis), kappa maki (gurķis) un tamagoiski (saldināta omlete).

Suši noteikti jāpamēģina tā dzimtenē, jo tur sastāvdaļu kvalitāte ir daudz labāka nekā citviet pasaulē. Prasmīgi šefpavāri rada neticami gardus brīnumus, taču uzmanieties ar vasabi - Japānā tas būs daudz asāks nekā mājās.

GLIEMEŽI

FRANCIJA

Ticiet vai nē, taču gliemeži ir garda delikatese, kurai noteikti jābūt jūsu vēlmju sarakstā. Sautēti dārza gliemeži neizskatās pārāk kārdinoši, taču franču gliemeži, ko bieži vien pasniedz kā uzkodu, ir ļoti garšīgi - lielākā daļa cilvēku ir patīkami pārsteigti.

Francijā gliemežus tradicionāli savāc, izņem no čaulām, pagatavo ar ķiploku un pētersīļu sviestu, bet pēc tam liek atpakaļ čaulās un pasniedz.

Tiesa, ja jums negaršo ķiploki, šo ēdienu nav vērts mēģināt. Tas tāpēc, ka te ir spēkā likums - jo vairāk ķiploku pievieno gatavošanas laikā, jo labāk. Var gadīties, ka gliemežus nākas intensīvi košļāt, taču to struktūra nekad nav nepatīkama. Gliemežus vislabāk pasniegt ar krietnu kraukšķīgas maizes gabalu, kuru mērcēt gardajā sviestā, lai nekas neiet zudumā.

Šo ēdienu var nobaudīt tradicionālos Francijas restorānos, un tas var būt nedaudz dārgāks par citiem, jo gliemežus uzskata par delikatesi.

TRUSĪŠA MALTĪTE (BUNNY CHOW)

DIENVIDĀFRIKA

Neskatoties uz ēdiena nosaukumu, tā pagatavošanai netiek nogalēts neviens trusītis. Tas ir Dienvidāfrikas ielu ēdiens - izgrebts un ar kariju pildīts maizes klaipiņš.

Trusīša maltīte ir pieejama visā Dienvidāfrikā, un tās pirmsākumi meklējami Durbanā, kur mīt liela indiešu izcelsmes kopiena. Ir daudz nostāstu par to, kā ēdiens radies, un viens no tiem vēsta, ka cukurniedru plantāciju strādnieki kariju pildījuši maizē, lai to būtu ērtāk paņemt līdzi un tas neaizņemtu daudz vietas. Trusīša maltīti bieži vien iegādājās tumšādainie dienvidafrikāņi, kuriem tajā laikā nebija atļauts ēstuvē apsēsties.

Sākotnēji šis bija veģetārs ēdiens, taču patlaban pieejami daudzi varianti - ar vistu, jēra gaļu un pupiņām. Šis ir lēts street food, bez kura nobaudīšanas brauciens uz Durbanu nav iedomājams.

HAGGIS

SKOTIJA

Ceļojums uz Skotiju nebūs pilnvērtīgs, ja nepamēģināsiet tradicionālo ēdienu haggis (aitas iekšas) ar kāļiem un kartupeļiem. Turklāt maltītes nobeigumam visticamāk tiks piedāvāts fritēts Mars batoniņš.

Atšķirībā no plaši izplatīta viedokļa haggis patiesībā nav mazs dzīvnieciņš, kuram divas kājas īsākas un kurš skraida pa Skotijas Augstkalni. Patiesībā tas ir tradicionāls sāļais pudiņš, ko gatavo no sīki smalcinātām aitu sirdīm, nierēm un plaušām, sajauc ar sīpoliem, nieru taukiem, auzu pārslām un garšvielām. Sākotnēji masu pildīja un gatavoja aitas kuņģī, bet mūsdienās to liek polietilēna vai vaska apvalkā.

Haggis kļuva par Skotijas nacionālo ēdienu pēc tam, kad dzejnieks Roberts Bērnss 1787. gadā sarakstīja slaveno dzejoli Address to a Haggis (Veltījums haggis), un tas bieži tiek celts galdā tā dēvētajās Bērnsa vakariņās 25. janvārī, kad tiek atzīmēta dzejnieka dzimšanas diena. Šis ēdiens Skotijā ir ļoti populārs, un to var baudīt dažādos veidos - gan vārītu eļļā vietējā krodziņā, gan pildītu cāļa krūtiņā ar viskija mērci.

SEVIČE

PERU

Nobaudiet gardāko un svaigāko seviči pasaulē kādā no Peru daudzajām pludmalēm. Piekrastes galvaspilsēta Lima un 1500 jūdzes garā krasta līnija ir vieta, kur dzimusi šī ēdiena gatavošanas māksla.

Seviče ir laima sulā un asajos čili piparos marinēta zivs (parasti jūras asaris). Ēdienam ir svaiga garša, un to vislabāk baudīt pludmalē, kur tas vienmēr ir tikko pagatavots.

Seviče atzīta par daļu no Peru nacionālā mantojuma, un tai atvēlēta valsts svētku diena. Tradicionālā pagatavošanas metode paredz vairākas stundas ilgu marinēšanu, taču mūsdienu versija ir līdzīga japāņu sašimi metodei - zivs tiek marinēta tikai dažas minūtes un pēc tam nekavējoties pasniegta.

NEAPOLIEŠU PICA

ITĀLIJA

Ņemot vērā to, ka pica ar sieru un tomātiem ir viens no populārākajiem ielu ēdieniem visā Itālijā, būs grūti jūs pārliecināt, ka to baudīt jādodas tieši uz Neapoli. Taču tas ir tā vērts!

Atšķirībā no Venēcijas un Romas rosība Neapolē nav tik drudžaina. Turklāt te jums, visticamāk, būs jāatsvaidzina savas itāļu valodas zināšanas, jo daudzi vietējie nerunā angliski. Neapole vairāk atgādina īsto Itāliju ar vienkāršu un autentisku ēdienu, un tas būs tikpat neaizmirstams kā visizsmalcinātākās maltītes. Lai izceptu īstu neapoliešu picu, nepieciešams siers Mozzarella di Bufala Campana, bet mērce jāgatavo no San Maranzo šķirnes tomātiem, kas aug vulkāniskos līdzenumos uz dienvidiem no Vezuva. Neapoliešu picas pagatavošanas māksla pat ir iekļauta UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Picas mērce šeit patiešām garšo tā, kā nekur citur Itālijā vai pasaulē, un ir vērts doties uz Neapoli to nobaudīt.

DIM SUM

HONKONGA

Lai izbaudītu Honkongas tradicionālo ēdienu, jādodas uz dim sum restorānu. No gardumiem, kam piešķirtas Mišlēna zvaigznes, līdz pelmenīšiem pagraba ēstuvē - lai piedzīvojums būtu patiesi autentisks, iesakām nomēģināt gan vienus, gan otrus.

Dim sum ir ķīniešu maltītes pagatavošanas veids, kas ietver kumosa lieluma gardumu pasniegšanu uz šķīvjiem tvaicēšanas groziņos. Parasti tos pasniedz ar tēju bagātīgās vēlajās brokastīs. Tradicionāli šā ēdiena baudīšanas izcelsme meklējama Zīda ceļa tējas namos, kur ļaudis apstājās atpūsties.

Honkongā daži restorāni tiek atvērti jau pulksten 5.00, un vecāka gadagājuma cilvēki bauda savu dim sum uzreiz pēc pēc rīta vingrošanas.

Dim sum ir pelmeņi ar dažādiem pildījumiem no grilētas cūkgaļas līdz rīsiem, kā arī tiek piedāvāti kviešu miltu mīklas pelmeņi vai rīsu nūdeļu rullīši ar daudz un dažādiem pildījumiem. Dim sum parasti tvaicē vai fritē un visbiežāk pasniedz porcijās pa četriem.

RAKLETE

ŠVEICE

Sieru cienītāja sapnis! Vai gan ir kaut kas labāks par tikko kausētu sieru? Raklete ir puscietais govs piena siers, ko parasti izgatavo lielā ritulī un lieto galvenokārt kausētu.

Raklete ir šveiciešu delikatese, un sieru kausē uz uguns vai, izmantojot īpašu ierīci, un pēc tam izkusušu pārvieto uz šķīvja. Parasti to pasniedz kopā ar nelieliem kartupeļiem, marinētiem gurķīšiem vai sīpoliem un kaltētu gaļu.

Siers sākotnēji bija zemnieku ēdiens kalnainajos Alpu reģionos Valē, Savojā un Augšsavojā. Govju gani, pārdzenot lopus no ganībām uz kalniem, ņēma līdzi siera rituļus un vakaros pie ugunskura mēģināja tos padarīt mīkstākus un uzsmērēt uz maizes. Parasti sieru pasniedz ar tēju vai citiem siltiem dzērieniem, un sakāmvārds brīdina - ja to bauda kopā ar aukstiem dzērieniem, piemēram, ūdeni, tas vēderā sacietē un rada gremošanas traucējumus.