Ievadbilde

Slēpošana Tatros

Ir septiņi no rīta, un es milzu ātrumā lidoju pa vissvaigāko pūderi, atstājot aiz sevis gigantiska izmēra sniega mākoni. Ātrums patiešām ir liels, neskatoties uz manām visnotaļ vidējām slēpošanas prasmēm. Trase iepriekšējā vakarā ir perfekti nolīdzināta, un pāris nakts stundu laikā pa virsu sasnigusi dažus centimetrus bieza svaiga pūdersniega kārtiņa. Vēl vairāk - trasē vispār nav citu slēpotāju, izņemot pāris man līdzīgu cīruļu. Kaut ko tādu piedzīvoju pirmo reizi savā nu jau ceturtdaļgadsimtu garajā svētdienas slēpotāja mūžā.

Kāpēc Jasna?

Šādu ekstru - slēpot pa tikko sagatavotām trasēm divas stundas pirms to oficiālās atvēršanas - nepiedāvā neviens man zināmais Alpu kūrorts. Toties šeit, Jasnā, tāda iespēja ir trīs reizes nedēļā. Cena - 69 eiro, turklāt tajā iekļautas arī sātīgas brokastis restorānā pašā kūrorta virsotnē. Protams, ne katru nakti snieg; svaigs pūderis pa virsu notrakotajai trasei ir īpašs dabas dots bonuss. Taču, ja rūpīgi seko līdzi laika prognozei, tad pat šis bonuss ir visnotaļ reāli sasniedzams. Pie vakariņu galda kūrorta direktors stāsta, ka šī fresh track opcija tiek pārdota tikai limitētā skaitā, ne vairāk kā 100 cilvēkiem uz vienu rītu, tādēļ labāk rezervēt to laikus.

Jasna piedāvā unikālu iespēju slēpot agri no rīta vēl pirms oficiālās trašu atklāšanas.

Tomēr arī slēpotāji parastie - tie, kas pēc iepriekšējā vakara ballēšanās nevēlas celties rīta agrumā, - jutīsies Jasnā labi. Šeit ir 50 kilometri ar 20 moderniem pacēlājiem savā star-pā savienotu trašu, bet saules te nav mazāk kā Austrijas slēpošanas kūrortos. Sniega ir daudz, un sezona iestiepjas līdz pat maija vidum, kad pa kalnu var dzīvoties gluži vai peldkostīmā. Jo īpaši pievilcīga Jasna ir tiem, kas dod priekšroku slēpošanai ārpus trasēm. Šeit atšķirībā no citiem kūrortiem off-piste slēpošana ir pilnībā legāla. Arī pacēlāji daudzviet ir izkārtoti tā, lai slēpotājiem nodrošinātu pēc iespējas plašu ārpustrases slēpošanas platību.
Jasna atrodas Slovākijā un noteikti ir lielākais slēpošanas kūrorts Centrāleiropā. Trases ir izvietotas uz kalna ziemeļu un dienvidu nogāzēm. Vērts zināt, ka laikapstākļi abās pusēs mēdz būt atšķirīgi. Aptuveni puse trašu izvietotas mežainās kalnu nogāzēs, bet augšējā puse - atklātā kalna korē. Tas nozīmē, ka pie visdažādākajiem laikapstākļiem būs iespējams atrast viskomfortablāko slēpošanu. Starp pacēlājiem dominē modernas kabīnes un ar stikla kupoliem aprīkoti krēslu pacēlāji, kas ir garantija, ka augšupceļā nebūs jāsalst. Patīkami.
Līmenī ir arī slēpju nomas un sporta inventāra veikali, regulāri tiek organizēti jaunāko slēpju un snovborda dēļu testi. Tāpat ir vērts pieminēt drošību trasēs - šeit ir pietiekami daudz glābēju ar sniega motocikliem, kas traumas gadījumā operatīvi nogādās cietušo līdz kvalitatīvai medicīniskai aprūpei.

Šādu ekstru - slēpot pa tikko sagatavotām trasēm divas stundas pirms to oficiālās atvēršanas - nepiedāvā neviens man zināmais Alpu kūrorts.

Apres ski

Jasna atšķiras arī ar iespaidīgu apres ski. Jau pats sezonas sākums decembra pirmajā nedēļā tiek iešūpots ar grandiozu atklāšanas festivālu, kam seko regulāras ballītes visas sezonas garumā gan uz kalna izbūvētajā Ratrak Stage, gan krodziņos un deju laukumos kalna pakājē, no kuriem slavenākais ir Happy End. Nereti ballītes spēlē no Austrijas ataicināti dīdžeji, kas specializējas apres ski publikai veltītās atmosfēras nodrošināšanā, kā arī vietējie mūzikas mākslinieki. Savukārt sportiskāk noskaņotu publiku interesēs tautas līmeņa ātrumsacensības, freeride festivāli un citi pasākumi, kuru šeit ir patiešām daudz.

Tatros netrūkst augstas klases viesnīcu, bet cenas ir draudzīgākas.

Termālā paradīze

Slēpošana nebūt nav vienīgā aktivitāte, ar ko tūristus ziemā vilina Tatru reģions Slovākijā. Pateicoties termālo ūdeņu bagātībai, šeit ir vairāki atpūtas kompleksi ar karsto avotu baseiniem un burbuļvannām zem klajas debess, kas komplektā ar visnotaļ specifiskiem pirts rituāliem ir apmeklēšanas vērti paši par sevi. Arī dzīvošanas iespējas ir plašas - no budžeta klases bungalo pašā trases malā līdz pat izcili smalkām pieczvaigžņu viesnīcām, tai skaitā ar Franča Jozefa un Sisī noskaņās veidotiem interjeriem vai 24/7 karstiem džakuzi tieši uz viesnīcas numuriņa balkona. Bet Jasna pilnīgi noteikti nav budžeta klases slēpošanas kūrorts - ja izmaksas ir pirmajā vietā, Tatros var atrast lētākas iespējas paslēpot. Taču publiku, kurai ir savas zināmas prasības pret slēpošanas komfortu, drošību un papildu relaksācijas iespējām, šis kūrorts patīkami pārsteigs ar patīkamāku cenu par augstāka līmeņa servisu. Vēl vairāk - Jasna ir unikāla ar to, ka cenu politika šeit ir ieviesta līdzīga tai, kādu pazīstam no zemo cenu aviokompānijām, proti, tajās nedēļās, kad tūristu aktivitāte ir zemāka, zemākas ir arī slēpošanas pasu, viesnīcu un visu pārējo pakalpojumu cenas. Turklāt, izmantojot šeit ieviestās GoPass lietotnes sniegtās priekšrocības, iespējams noķert arī visnotaļ pieklājīgas atlaides.

Mūsdienu dinamiskajā pasaulē milzīgs pluss, manuprāt, ir Jasnas tuvums - no Rīgas ar auto tas ir vienas dienas brauciens. Iemeslu, kādēļ slēpot labāk braukt ar savu auto, ir gana daudz, tomēr vissvarīgākais ir absolūtā fleksibilitāte. Daudziem no mums nemaz nav iespēju plānot atvaļinājumus vairākus mēnešus uz priekšu un laikus iepirkt lētas aviobiļetes. Auto ļauj šodien izlemt un jau rīt doties ceļā. Šādā režīmā Jasna, manuprāt, ir izcilākais virziens, kurp doties baudīt sniegu un termālos ūdeņus.

Par saturu atbild Žurnālu izdevniecība Lilita