Ievadbilde

Kas jauns Latvijas dizainā?

Vasaras ieskaņā greznā un svinīgā ceremonijā tika paziņoti Latvijas Dizaina gada balvas (LDGB) 2023 ieguvēji. «Esi sveicināta, Latvijas dizaina elite!” - šādi vakara vadītājs no skatuves sveica sanāku-šos, un šie vārdi tika uztverti ar mazliet pašironiskiem, bet arī pelnītiem aplausiem. Sev, protams. Jo Latvijai ir, ar ko lepoties! LILIT LOOK atklāj savus favorītus, piedāvājot ieskatīties to radošajos risinājumos.

Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR scenogrāfiju Londonas Dizaina muzejā.

Konkursā, kas šogad notika jau piekto gadu, tika iesniegti 159 darbi - līdz šim lielākais pieteikto darbu skaits augstākajam apbalvojumam dizaina jomā Latvi-jā. Balvas tika pasniegtas piecās kategorijās: produkti, pakalpojumi, komunikācija, vide un digitālie risināju- mi. Starptautiska žūrija konkursa otrajai kārtai izvirzī- ja 59 darbus, no kuriem finālā nonāca 19 dalībnieki. LDGB 2023 Grand Prix un Kultūras ministrijas prēmiju 2000 eiro apmērā saņēma arhitektūras birojs Ēter par izstādes Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR scenogrāfiju Londonas Dizaina muzejā.

Kategorija / Produkti
Finālists
Žūrijas atzinības balva
Apģērbu kolekcija Vaguely Latvian
Darba autors un pasūtītājs: Skarule

Apģērbu kolekcija Vaguely Latvian ir dizaineres Sabīnes Skarules iepriekšējās kolekcijās aizsāktā stāsta par garo laiku turpinājums. Pandēmijas laika lēnais dzīves ritējums iedvesmoja autori pētīt cilvēku attiecības ar nekā nedarīšanu un to pavadošajām ilgām. Kā nekā nedarīšana, laika nosišana varētu būt auglīgāka par kaut kā darīšanu? Apģērbu kolekcija tapusi Latvijā, sadarbojoties ar vietējiem amatniekiem, kā arī eksperimentējot ar jauniem materiāliem un to savienojumiem.

Kategorija / Produkti
Finālists
Aretai skandu kolekcija Contra
Darba autori: Jānis Irbe, Edgars Zvirgzdiņš
Darba pasūtītājs: Aretai

Aretai Contra skandu kolekcija sastāv no trīs modeļiem. Īpaši izstrādāts skaņu viļņu virzītājs nodrošina plašu, vienmērīgu skaņas skatuvi ar dziļumu un fokusu, vienlaikus pievēršot uzmanību izlīdzinātai un konsekventai basu reakcijai. Līdzsvars starp tiešajiem un atstarotajiem skaņas viļņiem nodrošina telpisku klausīšanās pieredzi.

Kategorija / Produkti
LDGB 2023 balvas ieguvējs
Militārais transportlīdzeklis VR-1-FOX
Darba autors: Edijs Ļaksa
Darba pasūtītājs: VR Cars

VR-1-FOX ir militārais transportlīdzeklis ar atvērta tipa virsbūvi, kas izstrādāts un izgatavots Latvijā pēc Nacionālo bruņoto spēku pasūtījuma. Šis auto ir unikāls ar tā veiktspēju, apvienojot vieglā bagija manevrētspēju un apvidus auto izturību. Spējīgs doties pat visgrūtākajās bezceļu misijās, tas ir īpaši piemērots ātrai personāla un kravu transportēšanai.

Kategorija / Digitālie risinājumi
Finālists
Mobilā lietotne Emori
Darba autori un pasūtītāji: Latvijas Mākslas akadēmija - Ričards Znutiņš-Znutāns, Dārta Galiņa, Sandra Sugako, Džūlija Ekuse, Liene Jākobsone, Barbara Ābele, Matīss Zvaigzne, Markus Rožkalns; Rīgas Stradiņa universitāte - Maruta Linuža, Inga Iejava, Kristīne Mārtinsone, Inese Paiča; Ventspils Augstskola - Jānis Vīksne, Karīna Šķirmante

Emori ir mobilās pašpalīdzības lietotnes prototips mentālās veselības uzlabošanai. Tās mērķis ir palīdzēt attīstīt cilvēka emociju atpazīšanas un regulācijas prasmes. Vienlaikus tā ir pētniecības platforma, kas ļauj iegūt un analizēt datus par Latvijas iedzīvotāju emociju regulācijas prasmēm. Satura izveidē iesaistīti veselības aprūpes speciālisti, dizaineri, un katras lietotnes iterācijas izstrādē iesaistīta tās mērķauditorija. Lietotnes saturs ir klīniski aprobēts un empīriski pamatots.

Kategorija / Komunikācija
LDGB 2023 balvas ieguvējs
Jauniešu organizācijas Young Folks vizuālā identitāte
Darba autore: Rūta Jumīte
Darba pasūtītājs: Young Folks

Young Folks ir jauniešu organizācija Latvijā, kas sastāv no vairāk nekā divdesmit jauniešu iniciētām un vadītām apakšorganizācijām. Vizuālā identitāte palīdz veidot individuālu atpazīstamību, kā arī kopīgu vizuālo valodu visām apakšorganizācijām, arī tām, kas tiktu izveidotas nākotnē. Tādējādi vizuālā identitāte kalpo kā rīku sistēma, ko izmanto un pilnveido jaunieši paši un kas dzīvo līdzi organizācijas attīstībai.

Kategorija / Komunikācija
Finālists Video vēstījums Set the record straight
Darba autori: Overpriced, Roberts Rūrāns, Eduards Balodis, Jānis Vītoliņš.
Darba pasūtītājs: NATO

Sākts veidot vēl pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, video Set the record straight runā par nepieciešamību zināt faktus par NATO paplašināšanos un tā graut mītus, ko izplata propagandas kanāli. Komunikācijas video primāri tika paredzēts krievu valodā runājošai auditorijai, bet vēlāk izveidota arī versija angļu valodā.

Kategorija / Komunikācija
Finālists
Grāmata Tas nav domāts tev! Tas ir domāts ēkai / It’s not for you! It’s for the building
Darba autori: Aleksejs Muraško, NRJA, Levelup/Copywriter, Ivars Veinbergs
Darba pasūtītājs: NRJA, LR Kultūras ministrija

Kuratoru komanda 17. starptautiskajā Venēcijas biennāles arhitektūras izstādē pētīja cilvēku pretestību tehnoloģijām kā akūtu problēmu mūsdienu arhitektūrā. Ekspozīciju papildinošais izdevums piedāvā divus pretējus skatījumus uz tehnoloģiju lomu mūsu ikdienā. Te mijas satīriski stāsti par absurdām situācijām ēku lietotāju saskarsmē ar tehnoloģijām un tehnoloģiju ekspertu izsvērti, uz problēmas risinājumu fokusēti argumenti. Dizainā izmantojot kontrastējošus burtveidolus un pretkrāsas, izcelts grāmatas polarizētais saturs, savukārt daudzās ačgārni līmētās šķirlentes apspēlē īsstāstos aplūkoto tehno nejēdzību absurdo dabu.

Kategorija / Komunikācija
Finālists
Žūrijas atzinības balva
Rīgas Patriotu mēneša komunikācijas kampaņa
Darba autori: Eva Abduļina, Jānis Klaučs, Dārta Apsīte
Darba pasūtītājs: Rīgas dome

Galvaspilsētas komunikācija valsts svētku mēnesī apvieno Latvijas valsts karogu stāstus no dažādiem privātiem un vēsturiskiem avotiem un Knuta Skujenieka dzeju. Blakus dzejas rindām par iekšējo brīvību, kas jāuztur mums pašiem un neatkarīgi no ārējiem apstākļiem jākopj, apkopoti stāsti par mūsu karoga sargātājiem - cilvēkiem, kuri nebrīves gados ir slēpuši, glabājuši, izārdījuši, un paņēmuši sev līdzi Latvijas karogu, tādējādi kļūstot par īstiem Latvijas sargātājiem.

Kategorija / Komunikācija
Finālists
Svētku kampaņa
Cel Latviju ar darbu, dziesmu, valodu
Darba autors un pasūtītājs: Rīgas dome

Lai mudinātu cilvēku nepadoties rudens sajūtu tumsai, tika veidota svētku kampaņa Cel Latviju ar darbu, dziesmu, valodu, aktualizējot ideju par to, ka brīvība un valsts ir nerimstošs process. Kampaņas pamatā ir Pauļa Liepas māk-slas darbs, latviešu tautasdziesmu gaismas burtu instalācijas pilsētā, oriģināls skaņu celiņš un animēta TV reklāma.

Kategorija / Vide
LDGB 2023 Grand Prix
Izstāde Weird Sensation Feels Good: The World of ASMR Dizaina muzejā Londonā
Darba autors: Ēter (Kārlis Bērziņš, Niklāvs Paegle, Dagnija Smilga, Mārtiņš Starks)
Darba pasūtītājs: Londonas Dizaina muzejs sadarbībā ar Zviedrijas Arhitektūras un dizaina centru ArkDes

Izstādes arhitektūra ir mēģinājums sintezēt ASMR (autonomā sensorā meridiāna reakcija) radošo lauku un tā bagātīgo materiālo pasauli apmeklētājam nolasā- mā telpiskā valodā. Iedvesmojoties no spa kultūras, ūdens plūdums izstādē aizstāts ar laikmetīgo mediju plūsmām, cenšoties radīt drošības un privātuma atmosfēru publiskā telpā, kur lielāks cilvēku daudzums tiek izaicināts vienlaikus ļauties relaksācijai. Izstādes dizains piedāvā jaunu publisko telpu - akustiski piesātinātu vidi, kas ļauj izstādes apmeklētājiem iegrimt multisensorā pietuvinātas ieskatīšanās, klausīšanās un jušanas pieredzē.

Kategorija / Vide
Finālists
Brūzis Manufaktūra
Darba autors: Sampling (Mantens Devrīnts, Liene Jākobsone)
Darba pasūtītājs: Realto Manufaktūra

Brūzis atrodas vēsturiskā ražošanas ēkā, kas pielāgota alus darītavas un bāra vajadzībām. Projekta koncepcijas pamatā ir arhitektu vēlme izcelt šīs it kā necilās ēkas ilgo mūžu un dažādos laika periodos piedzīvotās pārbūves. Rezultāts estetizē atšķirīgās būvniecības pieejas un paņēmienus, papildinot tos ar jaunu laikmetīgu uzslāņojumu, kas kārtējo reizi piemēro ēku citai funkcijai. Ēkas vizuālais tēls iecerēts kā ilgtspējas un atkārtotas izmantošanas manifestācija. Iekštelpu dizains ietver gan iepriekš lietotas, gan no ēkas teritorijā atrodamiem materiāliem izgatavotas mēbeles.

Kategorija / Pakalpojumi
Finālists
Pieredzējums Dabas galerija - Nepieradinātāto naktsmītņu 4. sērija
Darba autori un pasūtītāji: Don’t Panic sadarbībā ar Skudras metropole

Nepieradinātās naktsmītnes izveidoja jauna veida pieredzi Dabas galeriju, kurā apvienots dizains, instalāciju māksla, gastronomija un kultūra. Tajā viesiem ir iespēja nakšņot namiņā, kas mehāniski griežas ap savu asi un pārsteidz ar terasi, kas izslīd virs koku galotnēm. Tā ir iespēja baudīt lietu, miglu un mirdzošu mēnesi, klausīties dzeju no kokiem, skatīties kino uz ezera un baudīt muzikālas performances Skaņu kalnā. Izmantojot GPS sistēmu un īpašu lietotni, apmeklētāji virs ezera var vērot papildinātās realitātes zemeslodi, ko radījis mākslinieks Gints Gabrāns un kas vēstī par klimata izmaiņām pasaulē.

Kategorija / Vide
Finālists
Interjers Saules aptiekas zāļu pagatavošanas nodaļai
Darba autors: Muud (Dins Vecāns, Jurijs Kostirko, Raitis Štobe)
Darba pasūtītājs: Saules aptieka

Pieci lieli skatlogi Rīgā, Brīvības ielā 68, ļauj ieskatīties farmaceita ikdienā, lai apgāztu stereotipu, ka zāles tiek gatavotas tumšās laboratorijās. Koncepcijas izveides lielākais izaicinājums bija saglabāt un eksponēt vēsturiskā nama krāšņo interjeru un vienlaikus nodrošināt sterilu darba vidi. Atbilde bija kaste kastē princips - nepieskaroties ģipša rotājumiem, ar metāla kvadrātcaurules konstrukcijā ievilktu caurspīdīgu aizsargmembrānu tika kopēta telpas forma. Balti krāsoto dekoru un melno līniju grafisko efektu papildina koši sarkani akcenti mēbelēs.

Kategorija / Vide
Finālists
Žūrijas atzinības balva
Izstāde Telpa Nr. 13 ISSP galerijā
Darba autori: Reinis Hofmanis, Aleksejs Beļeckis, Iveta Gabaliņa
Darba pasūtītājs: ISSP galerija

Izstādes scenogrāfijas ideja ietver galerijas telpas arheoloģijas - esošo starpsienu, pieguļošās ārtelpas un skatlogu īpatnību - izmantošanu mākslinieka darba koncepcijas pastiprināšanai. Telpas pārveide izriet no fotogrāfa Reiņa Hofmaņa darbu sērijas, kurā fiksēti cilvēku pārveidoti publiski interjeri.

Kategorija / Vide
Finālists
Izstāde Snīkeri eko x ego
Izstādes dizains: Sampling (Liene Jākobsone, Mantens Devrīnts, Luīza Stibe); grafikas dizains: Kirils Kirasirovs; kuratore: Elīna Sproģe; kuratoriālais atbalsts: Kristīne Liniņa, Kaspars Vanags; pētnieciskais atbalsts: Inga Vigdorčika, Mārtiņš Vesperis, Vineta Blitsone; izglītības programma: Ieva Laube; projekta vadība: Gerda Čevere-Veinberga
Darba pasūtītājs: Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs

Izstāde par snīkeriem Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejam ir eksperiments ārpus ierastā spēles laukuma. Ar sociālās vēstures paradoksiem izraibinātā sporta apavu attīstības gaita ļauj labāk izprast gadījumus, kad sabiedrības priekšstati par veselīgu dzīvesveidu veidojas patērnieciskā atkarībā no preču tirgus. Snīkeri ir gan vienkāršības un komforta simbols, gan sociālā prestiža aksesuārs, ko par globālu kulta objektu padarījusi zīmolvedība. Izstādei atlasītie materiāli - no etnogrāfiskiem 19. gadsimta fetiša priekšmetiem līdz 3D printerim, kas turpina darināt jaunus eksponātus arī izstādes norises laikā, - veido starpnozaru pieejā balstītu vēstījumu, kas atspoguļo mijiedarbi starp sporta un kultūras industrijām, veselā miesā vesels gars mārketingu un ražošanas tehnoloģijām.

Projektu finansē Valsts Kultūrkapitāla fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild Žurnālu izdevniecība Lilita