Mežotnes pilskalns

Mežotnes pilskalns. Bauskas novads, Rundāles pagasts
Mežotnes pilskalna kompleksā pieejamas vairākas takas, bet daudz par pilskalna unikālajiem iemītniekiem var uzzināt, izstaigājot Spožās skudras taku. Savukārt, ejot pa taku uz Vīnakalnu, ar īpašu SAN lietotni ir iespēja pa ceļam ieraudzīt senos zemgaļu tēlus Madi un Zīli.
Grūtības pakāpe - vidēja.

Dabas takas
Doties vairāk vai mazāk sportiskā pastaigā ir ne vien labs veids, kā savā ikdienā ieviest veselīgus aktīvāka dzīvesveida ieradumus, bet arī triks, kā vasaras svelmē patverties ēnā, tajā pašā laikā atrodoties ārpus telpām. Turklāt dabas takas paver iespēju atrast savu vietu - iespējams, pļavu vai skatu - meditatīvai praksei vai skaistai dzīves apcerei. Iniciatīvā Zemgale aicina piedāvājam piecas takas.

Pokaiņu mežs

Pokaiņu mežs. Dobeles novads, Naudītes pagasts, Senpokaiņi
Leģendām un nostāstiem apvītais Pokaiņu mežs, izvietojies stāvos pauguros un dziļās ielejās, piedāvā gleznainu ainavu. Neparastumu šai vietai piešķir mīklainās akmeņu upes, krāvumi, vaļņi un īpatnējie savrup-akmeņi, starp kuriem vijas takas 15 km garumā. Zintnieki saka - vieta izstaro spēcīgu, dziedniecisku enerģiju. Mežā veikti tikai visnepieciešamākie darbi, lai saglabātu to maksimāli neskartu.
Grūtības pakāpe - vidēja; nav piemērots personām ratiņkrēslā.

Koka laipas Svētes palienes pļavās

Koka laipas Svētes palienes pļavās. Jelgava
Teritorijā starp Sniega ielu un Vītolu, Būriņu un Miezītes ceļu izbūvētas koka laipas pastaigām, kas atklāj vēl vienu Jelgavas dabas stūrīti - Svētes palienes pļavas. Kopējais laipu garums ir aptuveni 1,6 km, tās ir labi piemērotas laiskām pastaigām.
Grūtības pakāpe - viegla. Pieejamas arī ar bērnu ratiņiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Gārsenes parks

Gārsenes parks. Jēkabpils novads, Gārsenes pagasts, Labieši
Kultūrvēsturiskās, Zaļās, Baronu, Krēslas stundas un Staburaga taku līkloči vijas gleznainās Dienvidsusējas ielejas krastos. Takas ir dažādu garumu un piemērotas visai ģimenei. Atvilkt elpu var pa ceļam ierīkotās atpūtas un ugunskuru vietās. Te var apskatīt vairāk nekā 40 unikālu dabas objektu, tostarp dižakmeņus un dižkokus. Netālu atrodas baronu fon Budbergu lepnais mantojums - Gārsenes muižas komplekss, kas arī ir atvērts interesentiem.
Grūtības pakāpe - vidēja; nav piemērots personām ratiņkrēslā.

Aklais jūgu purvs

Aklais (Jūgu) purvs. Aizkraukles novads, Daudzeses pagasts
Purvā izveidotā 2 km garā laipa no piemiņas vietas Otrā pasaules kara laika kaujām gar Ģirupi līdz Ģirupes ezeram piedāvā skaistus skatus ar tipisku purva, ezeriņu un slēgta meža ainavu.
Grūtības pakāpe - vidēja.

Padures muiža

Padures muiža. Kuldīgas novads, Padures pagasts, Padure
Ja gribas pieskarties senatnes telpai un interesē māk-sla, iespējams, labākā izvēle brīvdienu izbraucienam būs Padures muiža. Varētu teikt, ka tieši šī vieta patlaban nominējama kā viena no spēcīgākajām izstāžu telpām Latvijā - kaut vai tāpēc, ka klasiskajā izpratnē tā tāda nav. Interesanti, ka Padures muižas kungu māja, kas būvēta klasicisma stilā ap 1840. gadu, nekad nav piedzīvojusi lielas pārbūves. Tā līdz mūsdienām saglabājusies oriģinālajā veidolā, ar ļoti lielu sākotnējo detaļu un interjera apdares īpatsvaru, tāpēc uzskatāma par unikālu 19. gadsimta otrā ceturkšņa būvmākslas paraugu Latvijas mērogā. Gandrīz visās muižas istabās ir saglabājušies gleznojumi uz sienām, saglabātas arī visas durvis un logi, astoņas krāsnis, kāpnes un koka grīdas, dodot iespēju izbaudīt patiesi pārlaicīga greznuma sajūtu.

Bet veids, kā šajās telpās ir integrēti Ata Jākobsona mākslas darbi, kas pat nav tur gleznoti, lai gan tieši šādu sajūtu rada, ir dēvējams par maģiski mistisku labākajā tā izpausmē. Brīnišķīga izstāde, ēteriska, apgarota vide, sajūta par iekāpšanu citā laikā vai dimensijā, iespējams, par pieskaršanos kaut kam ārpus laika. Skaists piedzīvojums, kuru var turpināt, dodoties pastaigā pa vēsturisko muižas parku ar 180 gadu veco liepu aleju.

Ilgas muiža

Ilgas muiža. Augšdaugavas novads, Skrudalienas pagasts, Ilga
Dziļi Latgales mežos, gandrīz pie valsts robežas, vietā, kur nav ne mobilo sakaru zonas, ne interneta pārklājuma, slēpjas klasicisma pērle - Ilgas muiža, celta 1890. gadā. Līdz pat 1920. gada agrārajai reformai tā kalpoja kā medību pils, bet tagad pieder Daugavpils Universitātei - te atrodams Latvijas Universitātes Daugavpils filiāles kukaiņu izpētes centrs.
Lai apskatītu šo pilnībā restaurēto dārgumu, ceļā caur priedēm un eglēm, paļaujoties uz intuīciju, nāksies pavadīt apmēram pusstundu, bet - kāpēc ne? It īpaši tāpēc, ka muiža atrodas skaistajā Silenes dabas parkā, kurā ir 24 ezeri un vairāki purvi. Šis parks 2005. gadā tika iekļauts Eiropas nozīmes aizsargājamo teritoriju Natura 2000 sarakstā. Te sastopamas arī tādas retas būtnes kā meža susurs un meža sicista, dīķa naktssikspārnis, purva bruņurupucis un arī citi aizsargājami dzīvnieki un augi.
Savukārt nakti smalki var pārlaist ekskluzīvajā dabas kūrortā Silene Resort & SPA, kur
luksusa serviss apvienots ar latgaliešu tradīcijām un plašo sirdi. Un, esot šajā Latvi-jas pusē, noteikti ir vērts doties uz Rotko mākslas centru, kas svin jau savu astoto pastāvēšanas gadu, veidojot un papildinot unikālo mākslas darbu kolekciju.

Smiltebes Stounhedža

Smiltebes Stounhedža. Smiltene
Izslavēts vietējo un citu valstu tūristu apskates objekts, saukts par Smiltenes stounhendžu, patiesībā ir tikai veca, ugunsgrēkā cietuša siena šķūņa drupas, kas romantiskai dvēselei pēc aprisēm patiesi atgādina Lielbritānijā atrodamo akmens pieminekli, īpaši jau saulrieta laikā. Bet apmeklēt šo vietu vērts arī dēļ rudzupuķēm, kas zied visapkārt, priecējot ar savu trauslo skaistumu. Zemes saimnieki tās šeit iesējuši ne vien visiem par prieku, bet arī atļauj lasīt, ja vien netiek bojātas ziedu saknes. Ciemojoties Smiltenē, vērts izstaigāt arī rekonstruēto Veco parku, un tad var nonākt pie Tepera ezera promenādes. Ezerā iespējams baudīt aktīvu atpūtu ar laivām, SUP dēļiem un katamarāniem, ir arī citas aktīvās atpūtas iespējas. Parka otrā pusē ir apskatāma Kalnamuiža un senās Livonijas ordeņa pilsdrupas.