Ievadbilde

Tālāk, precīzāk, efektīvāk

Artilērija ir kara Ukrainā iznīcinošākais ierocis - tā neļauj pretiniekam koncentrēt spēkus uzbrukumam, sagrauj aizsardzības pozīcijas un paver ceļu savējo spēku vienībām. «Prettanku raķetes palēnināja krievu kustību, taču viņus iznīcināja artilērija,» pēc kaujas pie Kijivas atzina ukraiņu štāba virsnieki.
Viena no lielākajām problēmām ir artilērijas apgāde ar munīciju. 155 mm lādiņš sver aptuveni 50 kilogramu, bet abas puses mēnesī izšauj desmitiem, intensīvu kauju gadījumā pat simtiem tūkstošu šādu lādiņu mēnesī. Artilērijas uguns intensitātei ir sava cena. Jāsāk ar to, ka artilērijas munīcija ir būtiskākais jebkuras loģistikas ķēdes slogs - ne velti 2022. gada Krievijas ofensīvu Donbasā apturēja dažas HIMARS sistēmas, kas sāka iznīcināt Krievijas artilērijas munīcijas noliktavas. Rezultātā krievi bija spiesti tās pārcelt dziļāk aizmugurē, kas būtiski apgrūtināja munīcijas laikus piegādi artilēristiem.

Stobra resurss

Vēl viens faktors, kas ietekmē artilērijas izmantošanu, ir stobru resurss. Proti, katra lielgabala stobram ir ierobežots resurss - parasti tas ir no 1000 un 2000 šāvieniem. Pēc attiecīga šāviņu skaita izšaušanas stobrs zaudē šaušanas precizitāti, šāviņš vairs nelido tik tālu, bet ar laiku nolietotais stobrs kļūst bīstams apkalpei. Šādos apstākļos Krievijas blogeru lielīšanās par izšautiem 60 000 lādiņiem dienā vienlaikus nozīmēja vesela artilērijas diviziona norakstīšanu. Šādā kontekstā artilērijas sistēmu stobri ir ne mazāk svarīgs resurss kā to munīcija.

Ukraiņu artilērists ar M777 haubices lādiņu.

Jāņem arī vērā, ka katra šāviena izdarīšana palielina risku artilēristiem, jo mūsdienu kontrbateriju radari spēj aprēķināt sistēmas atrašanās vietu, vēl pirms tās izšautais lādiņš ir sasniedzis mērķi. Jo vairāk šāvienu jāveic, jo lielākas iespējas pretiniekam šo sistēmu atklāt un iznīcināt. Kontrbateriju kauja ir sarežģīta spēle, kurā savijas radaru spēja, datu aprēķinu un informācijas nodošanas ātrums, munīcijas precizitāte un šaušanas attālums. Mūsdienu karā jau pāris minūtes pēc pirmā šāviena pretinieks var noteikt artilērijas sistēmas atrašanās vietu, bet tas nozīmē, ka tai pēc iespējas ātrāk jāpamet sava pozīcija, lai nenokļūtu zem atbildes trieciena. Taču velkamajam lielgabalam nav nemaz tik vienkārši zibenīgi mainīt atrašanās vietu.

Šaušanas attālums

Aprakstot artilērijas sistēmas, to maksimālais šaušanas attālums parasti tiek norādīts kā viens skaitlis, radot maldīgu iespaidu par sistēmas iespējām. Analizējot NATO un Krievijas artilērijas spējas, pirms kara Ukrainā tika runāts par to, ka Krievijas artilērijas sistēmas pārspēj NATO analogus gan ugunsjaudas, gan šaušanas attāluma faktoros. Taču šajos aprēķinos bieži netiek ņemta vērā munīcijas loma.

Artilērijas apgāde ar munīciju ir sarežģīts loģistikas uzdevums.

Piemēram, amerikāņu velkamās M777 haubices šaušanas attālums ar standarta munīciju sasniedz 23 kilometrus, kas ir līdzīgs krievu modernākajai pašgājējhaubicei Msta-S. Taču mūsdienās pastāv vairāki veidi, kā palielināt artilērijas sistēmu sniedzamību. Vieni no populārākajiem variantiem ir izmantot uzlabotas aerodinamikas lādiņus (base bleed) vai arī ar raķešmotoriem apgādātu munīciju. Pirmajā gadījumā lādiņa aerodinamiku uzlabo pulvera lādiņš, kas lidojuma laikā deg lādiņa aizmugurē, samazinot gaisa virpuli, savukārt otrajā lādiņam ir savs raķešmotors, kas to dzen uz priekšu. Šādā gadījumā M777 sniedzamība attiecīgi sasniedz jau 30 un 40 kilometrus, tālu pārsniedzot Msta-S iespējas, jo Krievijas Federācijas bruņoto spēku rīcībā pagaidām nav 152 mm munīcijas, kas apgādāta ar raķešmotoriem.
Vēl viens faktors, kas ļauj samazināt artilērijas munīcijas patēriņu, ir precīzās munīcijas lietošana. Izmantojot standarta munīciju, ir nepieciešama uguns koriģēšana - novērošanas sistēma (novērotājs, drons vai radars) fiksē trāpījumu un dod nepieciešamās korekcijas. Standarta metode šādā gadījumā ir tā sauktā «dakšiņas metode», kas prasa koriģēt uguni tā, lai nākamais trāpījums nokristu mērķim otrā pusē. Katru reizi samazinot korekciju uz pusi, lādiņi pamazām «atnāk» pie mērķa. Šāda metode ne tikai palielina munīcijas patēriņu, bet arī brīdina pretinieku par briesmām - statistika liecina, ka nozīmīgākos zaudējumus izraisa pirmā zalve, kamēr pretinieks nav paspējis reaģēt.
Munīciju precīzāku var padarīt vadības sistēmas, kas izmanto lāzernovadi vai GPS koriģēšanu. Ukraiņu aprēķini liecina, ka 16 lāzernovades lādiņi savā efektivitātē spēj aizstāt pat 800 «dumjos» lādiņus. Līdzīgus secinājumus ir izdarījusi arī Krievija, kas būtiski palielinājusi 152 mm uzlabotas aerodinamikas lāzernovades Krasnopoļ lādiņu ražošanu. Šādus lādiņus uz mērķi novada lāzers, kuru raida, piemēram, Orlan-30 droni.

Krievu pašgājējhaubice Msta-S.

Lai gan NATO rīcībā ir lāzernovades lādiņi, NATO lielākais trumpis, ko alianse sniegusi Ukrainai, ir ASV un Zviedrijas ražojuma M982 Excalibur un Vācijas ražojuma Vulcano lādiņi, kuru precizitāti nosaka iepriekš ievadītas GPS koordinātas. Šīs sistēmas vairāk nekā 40 kilometru attālumā (modernākās Vulcan versijas - pat 70 km attālumā) spēj ar pirmo šāvienu trāpīt aplī, kura diametrs nepārsniedz dažus desmitus metru. Tiesa, jāņem vērā, ka Ukrainas karā abas puses reaģē uz militāro tehnoloģiju attīstību: ir fiksēti gadījumi, kad Krievijas elektroniskās karadarbības sistēmas, piemēram, Polye-21, nomāc GPS signālu, ko navigācijai izmanto «gudrie» lādiņi.

Modernie risinājumi

Šādos apstākļos jāmeklē alternatīvi risinājumi, kā sasniegt mērķi, vienlaikus saglabājot efektivitāti. Ukrainas gadījumā tas nozīmē atgriešanos pie kasešu munīcijas, kas efektu panāk ne tik daudz ar precizitāti, cik ar spēju izkaisīt mazākus lādiņus virs mērķa, tā noklājot lielu platību. ASV ražojuma dubultas iedarbības uzlabotā konvencionālā munīcija (dual-purpose improved conventional munition jeb DPICM) no viena 155 mm lādiņa izkaisa 88 mazākus lādiņus, kas spēj caursist līdz pat 40 mm bruņu tērauda. Vjetnamas kara pieredze liecina, ka šāda munīcija ir astoņas reizes efektīvāka pret pretinieka dzīvo spēku, savukārt miera laika eksperimenti pret bruņutehniku liecināja pat par 60 reizes efektīvāku rezultātu. Specifiska šāda tipa sistēma ir Vācijas ražojuma bruņutehnikas iznīcināšanai paredzētie SMART lādiņi, kas virs mērķa sadalās divās daļās, ar mākslīgā intelekta sistēmas palīdzību sevi novirzot uz pretinieka bruņutehniku.
Protams, uzlabotām spējām ir cena. Nevadāmo artilērijas lādiņu vērtība nepārsniedz dažus tūkstošus dolāru. Nevadāmo, taču palielinātas sniedzamības lādiņu vērtība var būt līdz desmit reizēm lielāka, bet GPS vadāmās munīcijas - pat 50-100 reižu lielāka, pārsniedzot 100 000 dolāru slieksni. Šī iemesla dēļ «gudro» munīciju neizmanto nenozīmīgiem mērķiem, pretinieka traucēšanai vai liela laukuma mērķiem. Kasešu munīciju nav jēgas izmantot pret labi nocietinātiem mērķiem, piemēram, ēkām un bunkuriem, turklāt daļa mazo lādiņu neeksplodē, radot nesprāgušās munīcijas riskus. DPICM munīcijai kļūdas procents ir 2-4 %, savukārt Krievijas ražotajai munīcijai - 20-40 %.
Šādos apstākļos abas puses ir ieinteresētas panākt vienu un to pašu efektu, izmantojot mazāku munīcijas daudzumu. Precizitāte, šaušanas attālums un datu skaitļošana ir mainīgi lielumi, kuriem ir dzīvības un nāves vērtība. Šajā ziņā NATO ražojuma artilērijas sistēmām ir priekšrocības, jo tās lielākoties šauj tālāk, precīzāk nekā Krievijas analogi, turklāt izmanto munīciju, kāda Krievijai labākajā gadījumā ir tikai izstrādes stadijā.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild Žurnālu izdevniecība Lilita