Ievadbilde

Islande

Islande jau gadsimtiem ilgi apbūrusi cilvēkus visā pasaulē. No mežonīgās, skarbās, skaistās dabas līdz tās tautas radošumam un izturībai - pēdējās tūkstošgades laikā Islande kolektīvajā psihē ieguvusi gandrīz mītisku tēlu.

Vēsture

Reiz tur mita īru mūki, kas tolaik neapdzīvotajā salā iekārtoja savas eremītu apmešanās vietas, bet Islandes pirmsākumi meklējami 874. gadā p.m.ē., kad norvēģu vikings Ingolfurs Arnarsons ar saviem vīriem apmetās salas dienvidrietumos, vietā, kur pašlaik atrodas galvaspilsēta Reikjavika. Nākamajās simtgadēs vikingi sajaucās ar skotu un īru kolonistiem, un jau 930. gadā Islande radīja unikālu parlamentāro demokrātiju.

1.gadsimtā plosījās 44 gadus ilgas iekšējās sadursmes un pilsoņu karš. Konkurējošie klani un ģimenes cīnījās par valsts kontroli, kas galu galā noveda pie tās pirmās neatkarības perioda beigām, kad līdz 1944. gadam Islandi gandrīz nepārtraukti pārvaldīja ārvalstu lielvaras - vispirms Norvēģija, vēlāk Dānija. Tomēr islandieši saglabāja neatkarīgu garu (bieži uz kaujinieciskuma robežas), ko nešaubīgi veidoja un iedvesmoja apkārtnes skarbā daba.

Otrā pasaules kara beigās atgūstot neatkarību, Islande pievienojās industrializētajām Rietumeiropas valstīm. Dažu gadu desmitu laikā tā tika modernizēta un šodien ir viena no tehnoloģiski attīstītākajām un sociāli progresīvākajām zemēm pasaulē.

Līdz ar neatkarības atgūšanu lielu stimulu ieguva arī nācijas senā kultūras vēsture un literatūra. Islande izdod vairāk oriģinālliteratūras uz vienu iedzīvotāju nekā jebkura cita valsts pasaulē, tās mūzikas un filmu industrija zeļ un plaukst, turklāt radītā apjoms ir pretrunā ar niecīgo iedzīvotāju skaitu - 340 000.

Laikā, kad islandiešu popa un rokgrupas, piemēram, Of Monsters and Men, Sigur Ros un Kaleo pēdējos gados laidušas klajā veiksmīgus albumus un islandiešu aktieri piedalās nozīmīgās filmās, visiem ir skaidrs, ka valsts var piedāvāt ko vairāk par Bjorku un spēka-vīru sacensību čempioniem. Turklāt Islandes ainavas pašas bieži ir filmu un dramaturģijas zvaigznes - minēsim tikai dažus nesenākos piemērus, sākot ar Džeimsa Bonda filmām un TV seriālu “Troņu spēles”, zinātniskās fantastikas trilleri “Prometejs” un spriedzes filmu “Ātrs un bez žēlastības 8”.

Jauniegūtā slava pirmatnējajai ziemeļu salai atnesusi nepieredzētu tūristu pieplūdumu, kas īpaši vērojams slavenajā Zelta lokā. Patiesībā tūristu ir tik daudz, ka dažus tas var pat atbaidīt. Tomēr Islandi joprojām var izbaudīt arī kā pienākas - skarbu un skaisti neapdzīvotu.

Jāpiebilst, ka liela daļa Islandes magnētiskās pievilcības rada tai raksturīgās briesmas. Skarbie laikapstākļi, zemestrīces un desmitiem aktīvu vulkānu nozīmē, ka nepārtraukti jāsaglabā modrība. Ņemiet vērā katru redzēto brīdinājumu - tie nav izvietoti bez iemesla.

Ziemeļblāzma

Skafdavedla, Vahtnajegdla nacionālais parks

Nevajadzētu plānot ceļojumu uz Islandi, ja pat nedomājat vērot ziemeļblāzmu visā tās krāšņumā. Vislielākās iespējas to ieraudzīt ir no novembra sākuma līdz februāra beigām. Jums vajadzēs skaidras debesis, aukstu gaisu un arī nedaudz veiksmes - ziemeļblāzma neparādās pēc grafika, tāpēc, ja mēģinājums izgāžas, labāk lai tas notiek satriecošajā. Skafdavedlā, Vahtnajegdla ledāja pakājē.

Iceland airwaves

Reikjavika

Īstenu Islandes kultūras dzīves garšu piedāvā izbaudīt mūzikas festivāls Iceland Airwaves, kas ik gadu novembra sākumā notiek Reikjavikā. Festivālā dalībnieki nāk no dažādām pasaules malām, bet tā patiesā maģija atklājas brīdī, kad kādā mazā, pārbāztā krogā klausāties līdz šim nedzirdētu islandiešu grupu.

Pirmais parlaments

Tingvedlira, Dienvidislande

Pēdējos gados uz skarbi skaisto Tingvedliras Nacionālo parku straumēm plūst tūristi un tas kļuvis ļoti populārs. Taču ziemā vai agrā pavasarī šo Islandes pirmā parlamenta altinga sākotnējo mājvietu joprojām ir iespējams izbaudīt samērā netraucēti.

Viena valsts, tūkstoš pasaules

Fjallabahģi dabas rezervāts, Dienvidu augstkalne

Fjallabahģi dabas rezervātā Landmannaleigarā šķiet, ka esi nonācis uz citas planētas - ainava ir kā nosēta ar vulkānu krāteriem, kalnu grēdām, ezeriem un karstajiem avotiem. Te joprojām nav daudz tūristu - viņi dod priekšroku vieglāk sasniedzamiem apskates objektiem. Lai nokļūtu rezervātā, būs nepieciešams gids un īpaši pielāgots džips, taču katra ekskursijas sekunde ir lieliska.

Dieva pēda

Asbirgi kanjons, Ziemeļislande

Iegūlis ziemeļu Dimanta apļa augstajā līdzenumā, neauglīgās tundras veģetācijas klāts, Asbirgi dveš mītisku auru. Leģenda vēsta, ka kanjons ir pagānu dieva Odina zirga Sleipnira naga nospiedums - auļojot apkārt pasaulei, tas šeit pieskāries zemei.

Noderīgi fakti ceļotājiem

Būtiska informācija

No lielākajām Eiropas lidostām uz Islandi ir daudz lidojumu. Varat arī braukt no Heridžas ar prāmi, taču brauciens ilgst trīs dienas, un prāmis piestāj Seidisfjerdirā, kas ir astoņu stundu brauciena attālumā no Reikjavikas. Lidojums no Londonas līdz Islandei aizņem aptuveni trīs stundas, bet paturiet prātā, ka starptautiskā lidosta atrodas Ķeblavikā - 50 km no Reikjavikas. Lidostā varat iegādāties biļetes un ar Flybus nokļūt galvaspilsētā. Pa ceļam daudzi tūristi piestāj Zilajā lagūnā - valsts populārākajos ģeotermālajos baseinos. Lai nokļūtu Ziemeļislandē, varat noīrēt auto un doties ceļā pa Route 1 līdz Agireiri, lielākajai pilsētai ziemeļos, un tas ir apmēram piecu stundu brauciens. Vēl ir pieejami iekšzemes lidojumi no Reikjavikas uz Agireiri. Nonākot ziemeļos, visvienkāršāk ir ceļot ar īrētu auto. Te kursē arī autobusi, taču ar tiem pārvietoties nebūs tik ērti.

Kad doties?

Vasarā dienas ir garas un muzeji - atvērti, savukārt ziema ir labākais laiks ziemeļblāzmas vērošanai, taču daudzi tūrisma objekti ir slēgti.

Laika zona UTC

Valūta Islandes krona (kr)

Kur nakšņot?

Ziemeļislandē

Vogafjos Cowshed Cafe and Guesthouse, Mīvahdns

Apmetieties mājīgās koka kotedžās un ieturiet brokastis kafejnīcā ar stikla sienu, lūkojoties kā tās otrā pusē tiek slauktas govis. Kotedžas atrodas pie Mīvahdna ezera, un tā ir ideāla bāzes vieta ziemeļu piedzīvojumiem. Divvietīgs numurs uz vienu nakti izmaksās 135 eiro.

Galvaspilsētā

House of the Spirits, Reikjavika

Populāra apmešanās vieta pilsētas centrā, kas piedāvā studijas tipa apartamentus īstai māju sajūtai. Atrodas tuvu operai un ostai (jūras velšu mīļiem iesakām nogaršot restorāna Sægreifinn omāru zupu). Studijas tipa apartamenti uz vienu nakti izmaksās 175 eiro.

Tuvu pludmalei

Viesu māja Tungulending, Hūsavika

Pludmales viesu māja atrodas pie Ziemeļislandes galvenās vaļu vērošanas vietas Hūsavikas. No katras istabas paveras skats uz okeānu. Iekārtojieties vakarēšanai un izbaudiet sauli pusnaktī vai ziemeļblāzmu. Divvietīgs numurs uz vienu nakti izmaksās 180 eiro.

Saites

www.sagatrail.is/en (izpētiet sāgu un Īslandes vēsturiskās vietas)

safetravel.is (uzziniet par drošību piedzīvojumos)

www.atlasobscura.com/things-to-do/iceland (ceļvedis neparastiem un savdabīgiem piedzīvojumiem Islandē)