Lielais Barjerrifs

Lielais Barjerrifs ir lielākā dzīvā struktūra uz planētas un vienīgā, kas redzama no kosmosa. Tas stiepjas vairāk nekā 2300 kilometru garumā gar Kvīnslendas piekrasti Austrālijā - no Kērnsas līdz Deintrī lietusmežam, un to veido apmēram 3000 koraļļu rifi un vairāki simti salu. Šis leģendārais pasaules brīnums piesaista vairāk nekā 1,5 miljonus apmeklētāju gadā.

Ārkārtīgi lielās jūras sugu daudzveidības dēļ barjerrifs 1981. gadā tika atzīts par pasaules mantojumu. Neatkarīgi no tā, vai lūkojaties caur stiklotu kuģīša grīdu vai niršanas masku, dzīvība rifā ir elpu aizraujoša: 2000 sugu zivis šaudās starp spilgtajām anemonēm un slēpjas okeāna dibenā, virs zarainajiem koraļļiem peld haizivis, ūdenī rāmi slīd velnrajas. Savukārt gaisā lidinās jūras putni, piemēram, pelikāni, un, ja paveicas, var redzēt viļņos lēkājam delfīnus un vaļus.

Pieredzējušiem nirējiem šī ir īsta paradīze - viņu rīcībā ir šķietami nebeidzams rifs ar kristāldzidru ūdeni. 1911. gadā te ciklona laikā nogrima tvaikonis Yongala, un niršanu pie

28 metrus zem jūras līmeņa esošā vraka uzskata par īpaši aizraujošu. Tiem, kuri nav pieradušipie hidrotērpa, patiks snorkelēšana - lieliska, ikvienam pieejama izklaide. Rifu tuvumā var iepazīt pat tie ceļotāji, kuri baidās no ūdens, - lielākajā pasaules rifa akvārijā ReefHQ koraļļu ekosistēma izveidota uz sauszemes.

Kopumā rifu vislabāk var apskatīt no augšas. Helikopteri un mazās lidmašīnas paceļas no Kērnsas un Erilibīčas lidostām un piedāvā fanatastiskus skatus uz visu piekrasti. Īpašiem drosminiekiem tiek piedāvāta iespēja virs Vasarsvētku salām lēkt no lidmašīnas ar izpletni. 74 idilliskās, rifa tirkīzzilajā ūdenī izkaisītās saliņas alkst redzēt daudzi. Lai tur nokļūtu, no Proserpainas lidostas jeb Whitsunday Coast Airport 25 minūtes ar autobusu jābrauc līdz Erlibīčai - šajā rosīgajā kūrortpilsētā ir ne vien pludmales, peldvietas un naktsklubi, bet arī osta, no kurienes ar laivu un kuģīti var doties uz salām. Piedāvāto braucienu ilgums ir no dažām stundām līdz pat vairākām dienām - viss atkarīgs no jūsu iecerēm un finansēm. Ja salās plānojat uzturēties ilgāk, varat nakšņot kempingos vai namiņos, vai arī ļauties, lai viļņi jūs ieaijā miegā laivas kajītē.

Pēc salu zeltaino smilšu pludmalēs pavadītām dienām dodieties iekšzemē uz Deintrī lietusmežu. Blīvajos džungļos čum un mudž milzum daudz radību un ir dzirdamas dažādas skaņas - rodas sajūta kā citā pasaulē. Džungļi ir mājvieta vairākiem unikāliem Austrālijas dzīvniekiem, piemēram, oposumam, kokķenguram un meža varānam. Ja pārvietosieties klusi, var paveikties ieraudzīt pasaulē trešo lielāko putnu - dinozauram līdzīgo kazuāru.

Ja milzu putni nav jūsu gaumē, Konvejas nacionālajā parkā aiz Erlibīčas mājo arī mazāki, piemēram, kakadu un zivju dzeņi. Noīrējiet kalnu velosipēdu un brauciet tos aplūkot.

Gan ūdens priekus, gan neskartu dabu var izbaudīt Herona salā - šis aizsargājamais nacionālais jūras parks ir ideāla vieta, kur pavadīt dažas klusas dienas, sauļojoties un jūsmojot par dabas skaistumu. Ieplānojiet ceļojumu no novembra līdz martam, un varēsiet vērot, kā bruņurupuči dēj olas un pludmalē šķiļas to mazuļi.

Lielajā Barjerrifā sapņo nokļūt miljoniem cilvēku, un, kā redzam, tam ir pamatots iemesls. Ne velti angļu dabaszinātnieks sers Deivids Atenboro savulaik to atzinis par skaistāko, ko

viņš redzējis savā mūžā.

Noderīgi fakti ceļotājiem

Būtiska informācija

Saule Austrālijā var būt ļoti spēcīga (pat ziemā), un ūdens atstaro UV starus, tāpēc ņemiet līdzi saules aizsarglīdzekļus un saulesbrilles. Peldieties tikai atļautās vietās - ne visi rifa iemītnieki ir draudzīgi.

Kad doties

Piemērotākais laiks Lielā Barjerrifa apmeklējumam ir no jūnija līdz oktobrim. Šajos mēnešos līst ļoti reti, laiks nav tveicīgs un ūdens ir dzidrs un piemērots niršanai.

Saites

www.greatbarrierreeftourscairns.com.au ceļojumu aģentūra piedāvā braucienus ar kuģīti, kā arī braucienus uz lietusmežu un lidojumus pāri rifam.

www.australia.com/en-gb/places/cairns-and-surrounds/guide-to-the-great-barrier-feer.html daudz informācijas par Lielo barjerrifu, padomi un ieteikumi braucieniem un maršrutiem.