Ievadbilde

Evergleida

Parka teritorija ir aizsargājama jau vairāk nekā 100 gadus, un šis parks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Teritorijā dzīvo 750 dzīvnieku sugas, no kurām 36 ir apdraudētas. Evergleidas faunas pārstāvjiem ir izšķiroša nozīme parka pastāvēšanā. Bioloģiskās daudzveidības uzliesmojumu šī teritorija piedzīvoja, kad pirms tūkstošiem gadu migrējošie putni uz šejieni atnesa tropisko augu sēklas. Tagad parkā aug gandrīz 1000 augu sugas, un apskatīt Evergleidu katru gadu ierodas vairāk nekā miljons cilvēku.

Haizivs ielejas novērošanas tornis ir augstākais skatu laukums Evergleidas nacionālajā parkā

Vieta, kas mūsdienās tiek saukta par Floridu, reiz bija daļa Āfrikas, taču kontinentālās dreifēšanas rezultātā vairāku miljonu gadu laikā tā novirzījās uz rietumiem. Kaļķakmens gabals, kas veido pussalu, bijis zem ūdens aptuveni 125 000 gadu. Vairāku desmitu gadu laikā gliemežvāki, smiltis un dzīvnieku atliekas nogulsnējās, radot plakanu, porainu virsmu, kas bija spējīga noturēt iespaidīgu daudzumu ūdens. Pierādījumi liecina, ka zeme bija applūdusi vismaz 5000 gadus. Tagad šīs ekosistēmas upes un negaisi sniedz veldzi nacionālā parka dzīvniekiem un augiem.

Šī teritorija ir mājas aptuveni 250 Floridas pumām, taču tās apdzīvo vairs tikai 5% parka

Evergleidu vislabāk varēsi izpētīt, atrodoties uz ūdens. Piesakies ekskursijā ar laivu gida pavadībā vai uzdrīksties ļauties ceļojumam uz savu galvu. Apmeklētājus pārsteigs gan pa ūdeni brienoši putni, gan milzīgi aligatori. Dodoties uz vietām, kur ir sastopami šie aizvēsturiskie rāpuļi, ir jābūt uzmanīgam, jo to kodiens var būt nāvējošs, savukārt viens milzīgās astes vēziens var sadragāt cilvēka kaulus.

Sertificēti nirēji var nolaisties zem ūdens - uz vietu, kur parks satiekas ar okeānu. Šie purvi ir mājvieta daudziem un dažādiem dzīvniekiem. Haizivis un citas okeāna zivis peld augšup pa straumi, lai drošībā iekšzemes ūdeņos laistu pasaulē mazuļus. Tie savukārt tur apgūst prasmes, kuras turpmākajā dzīvē viņiem noderēs pēc nonākšanas atklātā jūrā. Floridas piekrastē ir vairāk nekā 40 koraļļu sugas un 600 dažādas rifu zivju sugas. Nirējiem jābūt piesardzīgiem, jo šajā vietā mitinās arī dažādi jūras plēsēji.

Nacionālā parka dienests gadiem ilgi ir meklējis labāko veidu, kā invazīvos pitonus dabūt prom no teritorijas

Parka pitoni

Tā nav nekāda pilsētas leģenda - Evergleidā dzīvo tūkstošiem milzīgu Birmas pitonu, kas aizbēguši no slēgtām teritorijām vai arī tikuši palaisti brīvībā speciāli. Šī problēma pastāv jau kopš septiņdesmitajiem gadiem, kad dzīvnieku tirgoņi ASV ieveda simtiem tūkstošus svešzemju čūsku. Tās ir visēdājas un nogalina ikvienu, kas ir apēdams un ko vien tās var norīt, bet, tā kā Birmas pitoni ir vienas no lielākajām čūskām pasaulē, ir maz lietu, kas nespētu satilpt viņu mutē. Par laimi, šīs ieceļotājas nerada lielus draudus tūristiem. Turklāt, neskatoties uz to, ka pitoniem ir pievērsta milzīga mediju uzmanība, viesošanās laikā tu diez vai tur kādu ieraudzīsi. Lielāka ir iespējamība, ka tevi saspers zibens, nevis ka tu piedzīvosi nāvējošu čūskas uzbrukumu.

Cauri Evergleidas teritorijai vijas ceļu tīkls, kas tūristiem ļauj sasniegt pat vistālākos parka nostūrus. Pārgājienu takas gan izvijas pa sausākiem apgabaliem, gan arī noved gar pašu ūdens malu. Dažas piekrastes takas var būt pārplūdušas, tāpēc var nākties saslapināt kājas. Turklāt cilvēkiem, kam ir bail no zirnekļiem, jāuzmanās no to tīkliem, kas smalki noausti pāri takām.

Piezīmes

  • Dodies uz putnu vērošanas vietām un mēģini atpazīt
    kādu no 300 to sugām
  • Lai ieraudzītu aligatorus, piesakies purva ekskursijā ar laivu
  • Nelaid garām iespēju doties pasakainā braucienā ar velosipēdu pa Haizivs ielejas taku

Atrodas: Florida, ASV

Platība: 6107 km²

www.nps.gov/ever