Ievadbilde

Kakadu

Kakadu ir Austrālijas lielākais nacionālais parks, un tas aptver teritoriju, kas ir līdzvērtīga pusei Šveices platības. Turklāt, pateicoties unikālajai šīs vietas arheoloģiskajai un etnoloģiskajai nozīmei, kuru var iepazīt arī apmeklētāji, tā ir arī pasaules mantojuma vieta. Neatkarīgi no tā, vai tu Kakadu dosies iepazīt saullēktā, lidosi virs tā mazā lidmašīnā vai iesi pārgājienā pa savannu, tu noteikti iemīlēsies šajā svētajā vietā.

Ir zināms, ka aborigēni Kakadu ir dzīvojuši vairāk nekā 65 000 gadu. Viņi te mīt vēl aizvien, un pamatiedzīvotāju kopienai pieder 65% parka. Daudzi aborigēni mūsdienās vairs tikai daļēji atbalsta savu senču tradicionālo dzīvesveidu, respektīvi - iet medībās, zvejo un apstrādā zemi. Viņu vēsture ir iemūžināta mākslas darbos uz alu sienām, akmeņiem un citās svētvietās. Visā parkā ir atklātas vairāk nekā 5000 šādas vietas.

Senākās dabas gleznas ir aptuveni 20 000 gadu vecas, un tās var apskatīt galvenajās klinšu galerijās, kas atvērtas publikai, - Ubirr, Narlangie un Nanguluwurr. Māksla tradicionāli ir ļāvusi šeit dzīvojošajiem cilvēkiem paust savu kultūru, parādot piesaisti dzimtajai videi. Daži sienu zīmējumi ataino nu jau izmirušus dzīvniekus. Daudzi atspoguļo aborigēnu uzskatus un vērtības. Ir arī tādi, kur parādīta saziņa ar eiropiešiem.

Nacionālais parks mudž no savvaļas dzīvniekiem. Tajā sastopami 280 dažādu veidu putni un vairāk nekā 10 000 sāļūdens krokodilu, ko iezemieši dēvē vienkārši par salties jeb sāļajiem. Kādreiz šos milzu rāpuļus medīja, un tie bija nonākuši līdz izmiršanas robežai, taču mūsdienās tie ir drošībā, turklāt savā dabiskajā vidē. Viņu ieraudzīšana dzīvajā, protams, ir kolosāls piedzīvojums. Tikai lūdzu - esi ļoti uzmanīgs!

Teritoriju modri novēro parka reindžeri un ļauj ekskursantiem izbaudīt daudzās šejienes ūdens actiņas praktiski, piemēram, ienirt pie Dvīņu ūdenskrituma Džim-Džima rajonā. Tomēr, ja viņiem pajautāsi, tad viņi ieteiks baudīt peldbaseinu priekšrocības pilsētiņā Jabiru. Vari doties pastaigā pa daudzajām šajā apkārtnē ierīkotajām takām, uzcelt telti un apmesties tur. Bet vari arī doties kultūras ekskursijās un iegādāties dažādus mākslas un amatniecības darbus, kas vienmēr uzturēs dzīvas atmiņas par šo ceļojumu.

Piezīmes

  • Paraugies uz parku putna acīm no noīrētas lidmašīnas Aplūko aborigēnu mākslu dabas galerijās
  • Nepalaid garām milzīgās termītu mītnes

www.parksaustralia.gov.au/kakadu

Platība: 19 804 km²