Ievadbilde

LIELAIS KANJONS

Pārsteidzošā kārtā, pēc fiziskajiem rādītājiem, Lielais kanjons nepiedāvā apskatīt nekādus rekordus. Tas nav ne visgarākais, ne visplatākais, pat ne visdziļākais, un tomēr - tas ir visslavenākais. Cilvēki to pat mēdz saukt vienkārši par kanjonu, it kā visā pasaulē neviena cita nebūtu.

Daudzkrāsaini iežu slāņi ietiecas zemē, radot bezdibeņa izjūtu, kas rada iespaidu, ka šo vietu radījušas tektonisko plātņu kustības. Tomēr šī teritorija ir veidojusies vairāk nekā miljons gadu. Toreiz šajā vietā esošā Kolorādo upe tagad atrodas Arizonas ziemeļos. Jūdzi dziļo kanjonu ir veidojis Kolorādo plato pacēlums apvienojumā ar eroziju, ko radījis upes ūdens.

Dienvidu mala mudž no apmeklētājiem, un tam ir pamatots iemesls. Lielā kanjona ciemats ar vairākām koka celtnēm, kas celtas 20. gadsimta beigās, demonstrē, kā dzīvojuši senie Amerikas pierobežas iedzīvotāji. No šejienes eremītu taka stiepjas 11 kilometrus uz rietumiem un aizved līdz Vientuļnieka namiņam, kas būvēts no akmeņiem (tur tu vari nokļūt ar bezmaksas autobusu). Tālāk pa taku Rim ar pagalam noputējušiem zābakiem ej atpakaļ uz Lielā kanjona ciematu. Ja dod priekšroku komfortam, arī apskatot pasaules brīnumus, tad iegādājies biļetes uz hop on-hop off autobusu un izvēlies sev tīkamākās apskates vietas.

Klusais Desert View Drive ceļš, kas ved uz austrumiem no Lielā kanjona ciemata, ir labākais veids, kā aizbēgt no tūristu pūļiem. Šis 40 kilometru garais maršruts būs piemērots apmeklētājiem, kas ieradušies ar savu automašīnu. Ja esi viens no tiem, tad noteikti piestāj sešos īpaši atzīmētajos skatu punktos un piecās nemarķētajās apstāšanās vietās. Nepalaid garām Navajo un Lipan pieturvietas - tās ir divas izcilas vietas, kur varēsi labi nopētīt tumši sarkanos klinšu slāņus. Ceļš beidzas pie torņa Desert View Watchtower, uzreiz aiz satriecošajām Tusajanas drupām. Tās ir ērmīgās pilsētas paliekas, ko gandrīz pirms 1000 gadiem sāka celt apmēram 20 amerikāņi, kas te bija ieradušies un šo zemi sāka saukt par savām mājām.

Ziemeļu loks jeb North Rim ir klusākā Lielā kanjona daļa, tā kā šajā pusē iegriežas tikai desmit procenti parka apmeklētāju. Tas šo vietu padara par ideālu, lai paglābtos no daudzgalvainā tūristu pūļa. Ziemeļu loks ir aukstākā kanjona daļa, jo tā atrodas aptuveni par 300 metriem augstāk nekā dienvidu puse: piemēram, ziemeļos tūristus var pārsteigt no debesīm krītošs sniegs, turpretī dienvidos - viņi sauļojas upes krastā.

Jau indiāņu rezervāta Havasupai daļā, kura robežojas ar parku, apskatāmi Havasas upes ūdenskritumi, un šī ir viena no skaistākajām vietām visā reģionā. Savukārt Hualapai indiāņu rezervātā ir ierīkota īpaša atrakcija - Lielā kanjona Skywalk, kas ir no klints atvirzīts 21 metru garš pakava formas pastaigu celiņš ar stikla grīdu.