Ievadbilde

JOSEMITU parks

Parks ir daļa no Sjerras Nevadas kalnu grēdas un ir pazīstams ar saviem ģeoloģiskajiem brīnumiem. Josemitu nacionālā parka akmeņus, kādus mēs tos redzam šodien, ir veidojuši senie ledāji pirms daudziem miljoniem gadu. Ledāji pēc būtības ir sasalušas upes, kas - lai cik dīvaini liktos - bet arī plūst, tikai ļoti lēni. Šī procesa rezultātā rodas zemes erozija, veidojot pasakainas ainavas, kas saglabājas vēl ilgi pēc ledāju izkušanas. Slavenā Josemitu ieleja atgādina noapaļotu tuneli, kas vijas cauri kalniem, - šo ceļu veidojušas ledus straumes pirms daudziem tūkstošiem gadu. Par ielejas rašanos atbildīgais ledājs bija 1200 metru dziļš, un tā masa bija tik milzīga, ka vienkārši aizslaucīja prom klintis. Divi atlikušie ledāji joprojām ir saskatāmi parka kalnu virsotnēs, un to sezonālā kušana gada siltākajos mēnešos ir vitāli svarīgs ūdens avots visai apkārtnes ekosistēmai.

Parkā atrodas augstākie ūdenskritumi visā Ziemeļamerikā. Ja esi ūdenskritumu fans, tad uz šo vietu brauc maijā, jo vēlāk, laikā līdz augustam, tie palēnām izsīkst. Ūdens, kas no kūstošajiem ledājiem plūst pa kalniem lejup, piepildās ar barības vielām un tādējādi bagātina apkārtnes biotopu. Vasaras sākumā parks ir lekni zaļš, un tad viss zied un plaukst. Rudens atnākšana ievieš dramatiskas pārvērtības, iekrāsojot lapas košā dzintarkrāsā. Pēc statistikas - oktobrī un novembrī tūristu skaits veido tikai 13% visa gada kopējā apmeklējuma, tāpēc, ja Josemitu ielejā ieradīsies šajā laikā, tad vari būt drošs - rudens krāsās ietērpto parku tu varēsi baudīt mierā un klusumā.

Šis nacionālais parks visā pasaulē ir slavens alpīnistu galamērķis. Lai uzrāptos augšā pa slīpākajām klinšu sienām, ko senatnē radījušas ledus upes, bez teicamām kalnākāpēja prasmēm neiztikt. Lai stātos pretī vertikālajai Kapteiņa klintij, kas debesīs iestiepjas 914 metru augstumā, alpīnisti trenējas gadiem ilgi. Pašreizējo granīta monolīta iekarošanas pasaules rekordu sasniedzis pāris no Amerikas - virsotnes sasniegšanai viņiem vajadzēja tikai vienu stundu un 58 minūtes. Lai no malas paskatītos alpīnistu sacensības, kas parkā tiek rīkotas visu gadu un ir bezmaksas pasākums, noteikti iepriekš izpēti slavenākās kalnākāpšanas vietas.

Parkā pieejamas arī naktsmītnes jebkuram budžetam - no vienkāršas telšu apmetnes līdz pat grezniem dzīvokļiem. Šejienes apmeklētāji var noīrēt kajakus, jāt ar zirgiem un doties lejup pa upi ar plostiem. Izmēģini pārlaisties pāri satriecošām ainavām, iestiprināts trosē, vai uzspēlē kādu golfa partiju pie dabas krūts. Josemitu nacionālajā parkā sev piemērotu izklaidi atradīs ikviens.