Vasaras svaigās ogas vienmēr ir brīnišķīgas! Tās ir gardas pašas par sevi, bet arī tā vien vilina tikt pagatavotas skaisti - tā, lai acīm, sirdij un vēderam prieks. Izslavētais šefpavārs Māris Jansons, kurš saimnieko Cēsīs, restorānā Kest, dalās savos ogu pagatavošanas noslēpumos, piedāvājot ideālas receptes vasarai un ne tikai…
Marinētas ērkšķogas
Lai tās pagatavotu, vajadzīgas gandrīz nobriedušas, bet pēc taustes vēl cietas gaišas šķirnes ērkšķogas.
Sajauc marinādi no baltā balzametiķa, ūdens, pēc garšas pievienojot cukuru, sāli un smaržīgos piparus. Ērkšķogas aplej ar siltu marinādi un notur diennakti.
Marinētas ērkšķogas var pievienot zaļajiem un pat gaļas salātiem, pasniegt kā garnējumu pie šašlika, sautētas vai apceptas gaļas, mazsālīta laša. Izmēģini kopā ar jaunajiem kartupeļiem! Vēl marinētas ērkšķ-ogas labi strādā tur, kur parasti izmanto kaperus: apvienojumā ar tomātiem, rukolu, olīvām, anšoviem...
Ogu sorbets
Mana absolūti pirmā izvēle ir ogu sorbets, jo šis deserts no saldētas ogas sulas vai ogu biezeņa pašlaik piedzīvo popularitātes vilni. Tā pagatavošanai derēs jebkādas ogas.
Ņemam 1 kg melleņu, sasmalcinām tās blenderī, pagatavojam sīrupu (180 g cukura, 80 ml ūdens) un tad sajaucam ogu masu ar sīrupu. Iegūto masu ievietojam saldētavā un ik pēc 20 minūtēm rūpīgi apmaisām ar dakšiņu, lai neveidotos lieli ledus gabali. Pēc trim stundām gatavs pasniegšanai. Vienkārši, vai ne?
Savukārt zemeņu sorbets ir paradīzes ēdiens! Tas tiek gatavots tikai sezonā, jo tam nevar izmantot saldētas zemenes. Ogas labāk vietējās, nobriedušas, tādas, kurām saglabājies aromāts. Ogu biezenim nedaudz pievieno citronu sulu - tad zemeņu garša un aromāts būs izteiktāks.
Mans favorīts upeņu un aveņu sorbets, ogas ņemot 1:1. Tā pati tehnoloģija, tikai katras ogas blendē atsevišķi un izberž caur sietu ar silikona lāpstiņu, lai nebūtu sēkliņu, bet pēc tam abas iegūtās masas sajauc. Gatavo sorbetu dekorē ar svaigas piparmētras lapiņu.
Smūtijs
Visvienkāršākā recepte - sablendē svaigas zeme-nes ar vaniļas jogurtu. Sarežģītāka - jogurta vietā izmanto vaniļas vai šokolādes saldējumu.
Zilais smūtijs. Ņem vienādu daudzumu aveņu, kazeņu un melleņu (pa 150 g, cukurs vai medus pēc vēlēšanās) un sablendē. Krāsa - fantastiska, vitamīnu - neizmērojami daudz! Ja to servē kopā ar putukrējumu, būs izcils deserts pat vakara noslēgumam.
Vai vēl viens variants - ķirši (bez kauliņiem), ave-nes, kazenes, liepziedu medus (vai jebkurš cits, bet maigs pēc garšas un gaišs), jogurts bez cukura, banāns. Proporcijas - pēc gaumes un garšas. Visu sablendē un bauda.
Nostalģija
Reizēm vērts vienkārši atkārtot vecās labās receptes no bērnības, un tās tiek uztvertas kā eksotika. Kas var būt vienkāršāks un garšīgāks kā mežā salasītas mellenes, pārlietas ar atdzesētu pienu un servētas kā zupa? Ne mazāk labas ir karstā pēcpusdienā šādi pasniegtas meža zemenes vai avenes.
Personiski man bērnības gardums bija meža melleņu ķīselis ar klimpām. Trīsdesmit gadu vēlāk to pagatavoju saviem bērniem, un viņi apēda ar lielu prieku. Bērniem patiks arī ķiršu ķīselis ar putukrējumu - tāds ļoti maigs ēdiens.
Un neaizmirsti, ka jebkurām ogām lieliski piestāv piena ķīselis!
Piena ķīseļa recepte. Vārošam pienam (350 ml) pievieno 3 ēdamkarotes cukura, šķipsnu sāls. Atsevišķi 50 ml auksta piena iemaisa kartupeļu cieti (15 g) un tad šo masu, lēni maisot, pievieno karstajam pienam katliņā, kas atrodas uz uguns. Turpina maisīt, līdz masa sabiezē, gatavošanas beigās pievieno vaniļas cukuru un ēdamkaroti sviesta. Salej pa servēšanas trauciņiem, uzber pa virsu cukuru, lai neveidojas plēve. Pasniedz siltu ar ogām pēc izvēles.
Karaliskā šarlote
Tā es nodēvētu zemeņu šarloti. Šai kūkai der atlasītas ogas un bieza kā kvalitatīvs tirgus krējumus mīkla, lai ogas tajā nenoslīdētu, bet gan vienmērīgi peldētu tām paredzētajā telpā. Pasniedz šo mākslas darbu siltu un ar saldējuma bumbiņu.
Zemeņu vietā var izmantot avenes - arī veselas un noteikti lielas un gatavas. Gatavojot pie aveņu šarlotes miltiem pamēģini piebērt kakao pulveri - šokolāde un avenes lieliski papildina viens otru.
Nedaudz Francijas četrās minūtēs
Tas ir fakts - klasisko franču ķiršu pīrāgu clafoutis var pagatavot četrās minūtēs. Ne velti tas skaitās brokastu ēdiens. Tātad tā: sajauc 1 glāzi miltu, cukuru, 400 ml nepārāk trekna krējuma, 2 olas un 1 olu dzeltenumu līdz viendabīgai biezai masai. Ieziež formu ar sviestu, ieliek tā pavairāk ķiršu bez kauliņiem, pārkaisa ar vani-ļas cukuru, uzlej mīklu. Liek līdz 180 grādiem sakarsētā cepeškrāsnī, cep 20 minūtes. Pasniedz ar karstu tēju. Pīrāgs ideāli sader ar vaniļas jogurtu vai saldējumu.
Un kurš teica, ka šādi nedrīkst cept jebkādas citas ogas?
Sangrija
Ideāls vasaras dzēriens ir sangrija. Lai to pagatavotu, nemizota apelsīna šķēlītes kopā ar dažādām ogām ieber stikla krūzē un mīca ar koka karoti, lai iegūtu sulu. Tad pievieno vīnu un atstāj uz pāris stundām.
Sangrijai noderēs mellenes, avenes, ķirši (bez kauli-ņiem), zemenes, kazenes… Ļaujies fantāzijai! Ogas pa-pildina ar āboliem vai bumbieriem, citrusaugļu šķēlēm. Pamatam ņem ne īpaši dārgu sarkanu vai baltu vīnu. Konjaks vai brendijs bagātinās sarkanvīna sangriju, šampanietis vai proseko, ja bāze ir baltvīns. Vēl sangriju var atšķaidīt ar sulu vai gāzētu ūdeni.
Bezalkoholiskā sangrija ir laba, ja veidota uz zaļās vai melnās tējas bāzes vai dažādām sulām.
Izmanto svaigas ogas, kas sajauktas ar smalko vai pūdercukuru, kā plāno pankūku pildījumu, pievie-no tās rīta putrai, pieliec pie biezpiena vai jogurta. Lai gardi!